Mantelzorg nieuwsbrief: juni 2020

Het Coronavirus heeft een grote impact op mantelzorgers: sociaal contact is beperkt, dagbestedingen zijn gesloten, thuiszorg die minder komt, individuele ondersteuning thuis is vaak gestopt, uw kind met een beperking die niet meer naar de opvang of school kan en de inzet van vrijwilligers is verminderd.

In de Mantelzorg nieuwsbrief attenderen wij u op verschillende mogelijkheden van ondersteuning.

Informatiepunt nog steeds bereikbaar

Heeft u een vraag, behoefte aan een luisterend oor, twijfel niet en neem contact met ons op via het informatiepunt van De Driemaster 071-3317967 op kantoordagen van 9.00 tot 17.00 uur of rechtstreeks via Wendy Nederend 06 46897920 of stuur een mail aan mantelzorgpunt@dedriemaster.nu. Wij zijn er voor u. Het team ouderen en mantelzorg staat nog steeds voor u klaar. Met een luisterend oor, advies en informatie proberen wij met u mee te denken en er voor u te zijn.

Landelijke campagne ‘Deel je zorg’ op 28 mei van start

Uit onderzoek blijkt dat mantelzorgers de weg naar ondersteuning bij hun zorgtaken soms moeilijk kunnen vinden. Ze herkennen zich niet als mantelzorger en vinden het niet makkelijk om hulp te vragen of een luisterend oor te vinden bij een professional. Als ze deze stap wel zetten, is het vaak nog lastig om de juiste informatie en ondersteuning te vinden.
Om dit te verbeteren, werkt het ministerie van VWS samen met de VNG, MantelzorgNL en de landelijke Alliantie jonge mantelzorg via de campagne ‘Deel je zorg’. Zeker in deze tijden waarin door de maatregelen vanwege COVID-19, de zorg en ondersteuning anders moet worden geregeld en meer thuis gebeurt, is het belangrijk om zoveel mogelijk mantelzorgers proberen te bereiken.

Op www.dementie.nl kwamen we de volgende vraag tegen die we graag met jullie delen

Mijn vader zorgt voor mijn moeder met alzheimer, maar is zelf ook kwetsbaar. We zijn daarom in de afgelopen 2,5 maand niet op bezoek geweest. Beeldbellen ging niet, dus afgelopen weekend zag ik hen voor het eerst weer. Ik merkte dat het contact moeizaam ging. Alsof mijn moeder mij opnieuw moest leren kennen. Wat kan ik doen om dat vertrouwde gevoel weer terug te krijgen? Kan dat überhaupt

Antwoord van dementie-expert Mariëtte Hofman
Het is een herkenbare vraag in deze periode. Zeker nu het contact weer langzaam op gang komt, merken mensen dat er iets is veranderd. Het ziekteproces is voor iedereen anders, maar het belang van regelmatig contact lijkt duidelijk. Of het vertrouwde gevoel weer helemaal terugkomt, kan ik niet voorspellen. Maar het is zeker de moeite waard om er energie in te steken. Ik geef je wat suggesties die je kunt toepassen binnen de coronaregels.

  • Als de reisafstand niet te groot is, kijk dan of je wat vaker iets korter op bezoek kunt gaan. Hoe vaker je moeder je ziet, hoe vertrouwder het wordt.
  • Noem als je binnenkomt voor de zekerheid je naam en je relatie tot je moeder. Zeg bijvoorbeeld ‘Dag mam, ik ben het Tessa, je dochter. Fijn om je weer te zien!’
  • Ga lekker naar buiten als dat kan. Wandel in een vertrouwde omgeving, benoem en bekijk samen de dingen waar je moeder van houdt.
  • Samen herinneringen ophalen werkt vaak goed. Gebruik bijvoorbeeld fotoalbums van vakanties. Je kunt ook de gratis app ‘Dat ben ik’ van Alzheimer Nederland downloaden en gebruiken voor allerlei gespreksonderwerpen aan tafel. Als gesprekken moeizaam gaan, kijk dan of je samen iets kunt doen. Luister bijvoorbeeld naar muziek, zing samen bekende liedjes en maak grapjes die jullie vertrouwd zijn. Meer tips, informatie en nieuws over corona en dementie vind je op onze speciale pagina dementie en corona.

Dagbestedingslocaties weer gedeeltelijk open.

Ging uw naaste of degene waar u voor zorgt naar de dagbesteding?
Als het goed is heeft iemand van de dagbesteding met u contact opgenomen voor een passend aanbod, zodat degene waar u voor zorgt weer gedeeltelijk naar de dagopvang kan. Is dit nog niet het geval, neem dan zelf contact op met de dagbesteding en als u hulp nodig heeft hierbij kunt u ons mantelzorgsteunpunt bellen (Wendy Nederend 06-46897920).
Probeer zoveel mogelijk voor u zelf te doen als uw naaste op de dagbesteding is. Ga naar buiten, beweeg, kom op gepaste afstand weer onder de mensen voor een praatje. Deze tijd is voor u. Het is logisch dat er achterstallige onderhoudsklusjes of huishoudelijke klusjes zijn blijven liggen omdat u vooral bezig was met ondersteunen, zorgen voor uw naaste. Probeer een klusje te doen en geniet daarna vooral van tijd voor uzelf.

Noodkreet voor mensen met dementie en naasten thuis

“Ik ben nu 24/7 bezig met het begeleiden en opvangen van mijn echtgenoot. In volledige isolatie. Zou niet weten hoe ik dat kan doorbreken”, en “Ik zou dolgraag, al was het maar 45 minuten, alleen thuis zijn. Even tot rust komen, niets hoeven.” Dit zijn enkele van de vele reacties die wij kregen van mantelzorgers thuis. Directeur Gerjoke Wilmink sprong voor hen op de bres.

> Lees haar noodkreet

De vrijwilligers vervangende mantelzorg starten weer!

Maandag 8 juni starten onze vrijwilligers vervangende mantelzorg weer.

Onze vrijwilligers kijken ernaar uit om weer bij uw naaste of degene die u ondersteunt langs te komen voor een praatje, spelletje of wandeling. Terwijl onze vrijwilliger er voor degene is waar u voor zorgt, kunt u even iets voor u zelf gaan doen.

Maakt uw naaste nog geen gebruik van onze vrijwilligers en zou dit u wel veel rust kunnen geven, dan kunt u ons altijd even bellen of mailen. Wendy Nederend 06-46897920 of mantelzorgpunt@dedriemaster.nu.